08.01.15

Різдво… без Ісуса

7 січня український народ святкує Різдво Христове. Нам народився Спаситель всього світу. Ця дата поряд з Великоднем завжди була в списку двох найбільших свят року українського народу.

З плином століть вагомість Різдва та Великодня не змінювалися, змінювалося лише наше ставлення до цих свят. Навіть у найскрутніші часи панування імперій та церковного підпілля українська сім'я сідала до Святої Вечері, від хати до хати ходили гурти колядників та вертепів. Люди святкували Народження Спасителя, що прийшов у світ задля кожного з нас. Маленьке Дитятко завжди було в центрі уваги в усі дні зимових свят - від Різдва аж до Івана. "Христос ся рождає!" "Славіте Його!" Цим християнським привітом вітали один одного християни аж до Стрітення. До кінця січня ніхто не справляв ані весіль, ані гучних забав, щоб світськими втіхами не затьмарювати найбільшого Свята - Різдва Христового.

Сьогодні ставлення багатьох людей до Різдва докорінно змінилося. Цей день став для них приводом для гучних забав та звеличувань самих себе, а не Христа. Про різноманітні святкові заходи напередодні Різдва сповіщають щороку афіші трускавецьких санаторіїв. Якось поряд з назвою рекламованого заходу була ілюстрація Снігуроньки, що вип'яла, даруйте, свій зад. Неважко здогадатися, що місця для Маленького Дитятка Ісуса на такому торжестві не було - там пили й веселилися, розповідали веселі чи й вульгарні анекдотики й при цьому по-фарисейськи говорили про "рождество".

Подібним чином святкує вся Європа - гучними гуляннями, феєрверками та іншими світськими розвагами. Побіжно згадавши Різдво, ведучі телепередач підводять глядача до сюжетів, що не мають жодного стосунку до цього величного свята, або й носять відверто антихристиянський характер. "У Європі Різдво й Великдень святкують без Христа", - розповідала мені трускавчанка, що приїхала на свята з Мілану, де впродовж кількох років перебуває на заробітках. - Якщо б там дізналися, що ви варите кутю й святите паску, то назвали б вас диваком чи й дикуном. Нема там місця Ісусові навіть у найбільші Його свята.

Що вже дивуватися тим європейцям, коли навіть для українців Різдво стало лише нагодою для гучних святкувань з масовим пияцтвом. Результати бувають плачевні: одного року, наприклад, у селі Воютичі на Самбірщині, впившись до нестями під час колядування з вертепом, хлопчина-підліток потрапив під потяг і позбувся обох ніг…

Дивно якось святкують сьогодні Різдво в Галичині й на офіційному рівні. Цьогоріч, як і в минулі роки, майже усі засоби масової інформації сповіщали про встановлення у містах Дідуха як, нібито, одного з головних символів Різдва. Хоч насправді язичницький символ Дідух жодного прямого стосунку до Різдва не має - про це вам скаже будь-який священик. Але ще більше дивно, що у дійствах зі встановлення Дідуха зазвичай беруть участь і отці українських церков та навіть освячують його…

Поза сумнівом, що в серцях українців, тих, хто не лише називає себе християнами, але й живе по-християнськи, Різдво Христове та Свято Воскресіння Христового є найбільшими святами. Основні дійства цих свят відбуваються там, де їм місце - у Храмі Божому. Основним персонажем та символом цих Свят є Христос - Син Бога Живого.
5 Нотатки правдолюба: Різдво… без Ісуса 7 січня український народ святкує Різдво Христове. Нам народився Спаситель всього світу. Ця дата поряд з Великоднем завжди була в списку дво...
< >